• Wpisów: 100
  • Średnio co: 8 dni
  • Ostatni wpis: 1 rok temu, 21:21
  • Licznik odwiedzin: 18 877 / 857 dni
 
higheraraund
 
Ostatnio nie pisałam tu prawie nic istotnego. Dziś podzielę się z wami odkryciem naukowym z dziedziny astronomii. Pierwszy raz zainteresowałam się  takim tematem. ____________________________________________________________

Astronomowie korzystający z teleskopów odkryli wyraźne dowody na istnienie planety krążącej wokół najbliższej nam gwiazdy – Proxima Centauri.

Odkrycie Proximy b zostało upublicznione w sierpniu tego roku, i wkrótce po tym pojawiły się pierwsze pomysły wysłania w jej kierunku pierwszych w historii sond międzygwiezdnych.

Od dawna poszukiwana planeta charakteryzuje się temperaturą pozwalającą na istnienie wody w stanie ciekłym na powierzchni, co oznacza może to być planeta z oceanami przypominająca Ziemię.
druga-ziemia_24396908.jpg
Szacuje się, że masa Proximy b równa jest ok. 1.3 mas Ziemi, a jej odległość od gwiazdy macierzystej [ja rozumiem to w ten sposób: "oświetlającej"] wynosi około 7.5 miliona kilometrów.
z20593701IH,Tak-grafik-wyobraza-sobie-Proxime-Centauri-b-kraza.jpg
Czasami Proxima Centauri zbliża się do Ziemi z prędkością 5 kilometrów na godzinę – czyli z prędkością idącego człowieka – a czasami oddala się od nas dokładnie z tą samą prędkością. Ten regularny schemat zmian prędkości radialnej powtarza się co 11,2 dni.
z20593700IH,Tak-moze-wygladac-niebo-na-nowo-odkrytej-planecie-.jpg
Robiąc tego posta korzystałam z wielu artykułów ze strony:
www.pulskosmosu.pl/
Cały tekst został "obrobiony" przez zemnie by wyciągnąć z niego najważniejsze informacjie i był bardziej zrozumiały dla osób niespecjalizujących się w tej dziedzinie.
_____________________________________________________________

Szczerze tak śednio się napracowałam. Pisałam go łącznie ok. 40  min. Tak jak wspominałam chciałam wstawić coś sensowniejszego niż  tylko cytaty, pojedyncze zdania czy piosnenki.

  •  
  • Pozostało 1000 znaków
Wyświetlanie: od najstarszego | od najnowszego